“ЛЮДИНА РОЗУМНА”

Ювал Ной Харарі, хто він такий і який він має стосунок до Людини Розумної? Він професор кафедри історії Єврейського університету в Єрусалимі. В даний час вивчає світову історію і макро – історичні процеси. Його книга – «Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього» різко стала бестселером «The New York Times» та на даний момент захоплює світ своєю популярністю, додам, що вона перекладена близько тридцятьма мовами світу, в тому числі й українською. Зараз Ювал живе разом зі своїм одностатевим чоловіком в мошаві біля Бейт – Шемеш (якщо ви раптом зацікавлені детальнішими елементами біографії самого автора, який є неймовірно цікавою особистістю, шукайте та обов’язково знайдете багато цікавого).
Так от, детальніше про книгу – дуже інформативна та цікава, проте якщо коротко дати відповідь на питання про що вона конкретно та що очікувати, тоді основною темою буде еволюція та пізнання. Але насправді книга про все, про що тільки можна придумати, це і робить її такою як вона є – наповненою новою та якісною інформацією! Під якісною інформацією мається на увазі те, що завдяки цій книзі можна збоку подивитись та хоч трохи  глибше усвідомити як і через які причини відбувався розвиток людства.

Основним посилом і впевненістю Ноя Харарі є те, що людина досягла такого рівня еволюції, який ми маємо зараз – це досягнено через віру у спільні так звані «фікції» – релігія, гроші, закон та право, які змогли об’єднати людей у соціум, налаштувати контактні зв’язки між собою та менш-більш адекватно співіснувати. Розповідає також про те, як люди та світ змінюється, та наші звички та рефлекси залишаються незмінними роками, навіть під впливом великих міст, промальовуються ті ж, які були у первісних людей – збиральний рефлекс (як от вхоплюємо ми їжу всю під ряд, тим часом як нам мозок підказує «не їж, не корисно!», таким чином ми переборюємо свої інстинкти і розкладаємо junk food назад на полиці супермаркету, або ні), сексуальні звички, мисливницькі та інші.

Абсолютна перемога автора книги полягає в тому, що він заставляє свого читача думати разом із ним, ставити питання й шукати на них відповідей. Не сліпо погоджуватися, а сумніватись, обговорюючи прочитане з чоловіком увечері на кухні чи з подругою під час обідньої перерви за чашкою кави. І для цього абсолютно не потрібно фахової освіти – іноді достатньо просто логічно та критично мислити. Також автор піднімає безліч питань, пов’язаних з етикою, і закликає задуматися, на що ми прирікаємо нашу ж планету. Але головна цінність «Людини розумної» Харарі в тому, що автор не догматичний, а сповідує головний принцип сучасної науки: “ignoramus” – ми не знаємо. Тому ми можемо жонглювати великими числами, простежувати патерни, користуватися історичним досвідом, але він сам не раз підкреслює, що перебуваючи всередині епохи вкрай складно подивитися на неї ззовні і вибрати шлях, який стане історично і цивілізаційно вірним. До прочитання книгу рекомендуємо абсолютно усім – усім, буде захопливо ! Хіба ж не цікаво розглянути розвиток свого виду з самого початку ?

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *